تازه ترین خبرها
Home / گزارش ها / جهان / وال استریت ژورنال: تصمیم آمریکا برای جلوگیری از اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به ایران جعلی

وال استریت ژورنال: تصمیم آمریکا برای جلوگیری از اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به ایران جعلی

گزارش‌ها حاکی است که آمریکا در نظر دارد مانع از تصویب وام درخواستی پنج میلیارد دلاری ایران اشغالگر از صندوق بین‌المللی پول شود.

چند مقام ارشد آمریکایی که نام آنها فاش نشده است، به روزنامه «وال‌استریت ژورنال» گفته‌اند این کشور می‌خواهد مانع از تصویب وام درخواستی ایران جعلی از صندوق بین‌المللی پول شود، چون جمهوری اسلامی با این پول می‌تواند به‌جای مبارزه با ویروس کرونا، اقتصاد ضعیف شده خود را تقویت کند یا شبه‌نظامیان مورد حمایتش در خاورمیانه را تامین مالی کند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته بود ایالات متحده موضع خود را برای صندوق بین‌المللی پول و جهان روشن کرده و مخالفتش را با هرگونه تخصیص وام به ایران اشغالگر اعلام کرده است.

خانم اورتگاس پیش از این نیز گفته بود حکومت غیرقانونی ایران اشغالگر می‌تواند برای مقابله با کرونا از «میلیاردها دلار» موجود در صندوق‌های وابسته به رهبر جمهوری اسلامی استفاده کند.

صندوق بین‌المللی پول همراه با بانک جهانی روی‌هم‌رفته در نظر دارند 62 میلیارد دلار به کشورهای درگیر کرونا وام کم بهره یا بدون بهره بدهند که 50 میلیارد دلار آن را صندوق متقبل شده است.

تاکنون بیش از 80 کشور خواستار بهره‌مندی از این وام شده‌اند و صندوق بین‌المللی پول در اولین لیستی که از تصویب کمک‌های مالی به کشورها ارائه کرده، نامی از ایران نبرده است.
صندوق بین‌المللی پول هنوز تصمیم نهایی‌اش را درباره اعطای وام به ایران جعلی اعلام نکرده است، اما پیش از این جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وعده داده بود که این اتحادیه از درخواست ایران اشغالگر برای دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول حمایت خواهد کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال

فواد فرج پور
مرکز اطلاع رسانی جبهه دموکراتیک مردمی الاحواز

WWW.ALAHWAZ.COM

About Admin

Leave a Reply

Share This