جهان

عربستان سعودی در تنگه هرمز مانور نظامی برگزار می‌کند”

“سپر خلیج ۱” نام رزمایش نظامی عربستان سعودی است که قرار است اوایل هفته آینده در تنگه هرمز برگزار شود. فرمانده نیروی دریایی عربستان گفته است که این مانور یک رزمایش از سلسله رزمایش‌های نظامی این کشور خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه خبر داده که عربستان سعودی اوایل هفته آینده در تنگه هرمز مانور نظامی برگزار می‌کند. فرمانده نیروی دریایی عربستان این خبر را روز چهارشنبه (۲۸ سپتامبر / ۷ مهر) اعلام کرده است.

به گفته عبدالله سلطان، این رزمایش که “سپر خلیج ۱” نام دارد در دریای عمان و با حضور کشتی‌ها و هواپیماهای نیروی دریایی و نیز ناوگان پادشاهی سعودی انجام خواهد شد.

عبدالله سلطان، فرمانده نیروی دریایی عربستان، به خبرگزاری این کشور گفته است که مانور “سپر خلیج ۱” بخشی از مانورهای ناوگان دریایی عربستان در منطقه است. هدف از این رزمایش‌های نظامی “افزایش آمادگی رزمی و بالا بردن توان و مهارت نیروهای نظامی برای دفاع از مرزهای خاکی و آبی عربستان و جلوگیری از هر گونه پرخاشگری یا عملیات بالقوه تروریستی” عنوان شده است.

جزئیات بیشتری درباره رزمایش نظامی هفته آینده عربستان منتشر نشده است.

بیشتر بخوانید: ایران ادعای عربستان در مورد ارسال سلاح به یمن را رد کرد

ایران و عربستان سعودی حدود یک سال است که روابط دیپلماتیک‌شان را قطع کرده‌اند و تنش‌های لفظی میان مقامات دو کشور اخیرا شدت گرفته است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ۱۳ سپتامبر در نشریه “نیویورک تایمز” مقاله‌ای منتشر و در آن تصریح کرد که “مرکز اصلی خشونت در منطقه، ایدئولوژی تندروی وهابیت است که از سوی عربستان تقویت و حمایت می‌شود”.

چند روز بعد در ۱۸ سپتامبر عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، مقاله‌ای در نشریه آمریکایی “وال استریت ژورنال” نوشت و در آن گفت که “ایران باید فعالیت‌های خرابکارانه و خصمانه‌اش را متوقف کند و به حمایت از تروریسم پایان دهد”.

اختلاف کنونی میان دو کشور بیش از هر چیز به جنگ یمن و سوریه مربوط است. عربستان اخیرا از ایران به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده و گفته است که این کشور به یمن سلاح ارسال می‌کند. ایران اما با آنکه از شورشیان حوثی یمن حمایت می‌کند، ارسال سلاح به یمن را همواره تکذیب کرده است.

از ماه مارس ۲۰۱۵ ائتلافی از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی شروع به بمباران مواضع حوثی‌ها در یمن کرده‌اند. در اثر این بمباران‌ها تا کنون هزاران غیرنظامی جانشان را از دست داده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا