Home / جغرافياي ايران جعلي / هشدار روسیه نسبت به خطر وقوع یک جنگ تمام عیار در خلیج عربی

هشدار روسیه نسبت به خطر وقوع یک جنگ تمام عیار در خلیج عربی

وزیر امور خارجه روسیه برای حفظ ثبات سیاسی در خلیج عربی خواستار تعامل کشورهای منطقه و اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان شد. سفیر آمریکا در شورای امنیت اما همچنان ایران اشغالگر را بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت و صلح منطقه دانسته است.

سرگئی لاوروف، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده است تلاش خود را برای مانع شدن از وقوع جنگی تازه در خلیج عربی به کار گیرند.
پیشنهادی که گرچه با استقبال اعضای شورای امنیت سازمان ملل روبه‌رو شد، اما مخالفت ایالات متحده آمریکا را در پی داشت. آمریکا بار دیگر تاکید کرد که ایران اشغالگر باید برای پشتیبانی از تروریست‌ها و اقدامات بی‌ثباتکننده خود در منطقه، پاسخگو باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارشی از نشست مجازی شورای امنیت منتشر کرده است. لاوروف، در این نشست با اشاره به حمله پهپادی آمریکا به خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه تروریستی قدس در ژانویه سال جاری، متذکر شده بود که از طریق تعامل کشورهای ذیربط، بدترین سناریوی ممکن، یعنی خطر وقوع یک جنگ تمام عیار در منطقه، برطرف شد.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه گفت: «اما اوضاع همچنان شکننده است و می‌تواند بار دیگر چرخشی خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی بیابد.»

رابرت مالی، رئیس گروه بحران‌های بین‌المللی در بروکسل جنگ احتمالی برخاسته از تنش‌های موجود در منطقه خلیج عربی را، جنگی می‌داند که آشکارا هیچ کشوری خواستار آن نیست.

به باور او، یک حمله موشکی، پهپادی یا انفجار یک مین می‌تواند به رویارویی نظامی بین ایران اشغالگر و آمریکا دامن بزند و پای متحدان و نیروهای وابسته به آن‌ها در منطقه را نیز به این جنگ بکشاند.
رابرت مالی گرچه شانس و احتمال موفقیت برگزاری یک دیالوگ امنیتی بین کشورهای این منطقه را ناچیز ارزیابی می‌کند، اما می‌گوید: «در شرایط کنونی غیرمسئولانه است که ما از چنین اقدامی استقبال نکنیم.»

رفع تحریم ‌تسلیحاتی ایران اشغالگر

نیکول دریویه، سفیر فرانسه در شورای امنیت نیز با اشاره به رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران اشغالگر از کشورهای صادرکننده تسلیحات درخواست کرده است نسبت به فروش تجهیزات جنگی به ایران اشغالگر مسئولانه برخورد کنند و پیامدها و عواقب اقدامات خود را با دقت بسنجند.

جانتان آلن، سفیر بریتانیا نیز با اشاره به صدور جنگ‌افزار از سوی جمهوری ضداسلامی ایران اشغالگر به گروه‌های تروریست طرفدار خود در منطقه از شورای امنیت درخواست کرده است که برای مانع شدن از تجهیز این نیروها از سوی ایران اشغالگر چاره‌جویی کنند.

این در حالی است که کریستوف هویزگن، سفیر آلمان در شورای امنیت نیز از نقض حقوق شهروندی و سیاسی مردم ایران اشغالگر توسط حکومت ضداسلامی انتقاد کرده و از جمله به سرکوب اقلیت‌های مذهبی و به‌ویژه بهاییان اشاره کرده است.

موضع ایران اشغالگر

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در اظهارات خود به حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج عربی اشاره کرده و گفته است که این حضور نظامی تا کنون باعث ایجاد امنیت بیشتر در این منطقه نشده است!.

وی، به کارزار پیشنهادی حسن روحانی شیاد بنفش مبنی بر کارزار صلح و امنیت تنگهٔ باب السلام اشاره کرده و راه حل را در تعامل و گفت‌وگوی کشورهای منطقه دانسته است.

موضع آمریکا

این در حالی است که کلی کرافت، سفیر آمریکا در شورای امنیت برگزاری یک نشست عمومی برای تثبیت امنیت در خلیج عربی را رد کرده و بر درستی سیاست دونالد ترامپ در این منطقه تاکید نهاده است.

کرافت با اشاره به قراردادهای ناظر بر عادی‌سازی مناسبات بین اسرائیل و امارات متحده عربی و بحرین، از کشورهای عضو شورای امنیت درخواست کرده است تا با همراهی با آمریکا مانع از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران اشغالگر در منطقه شوند.
سفیر آمریکا در شورای امنیت در واکنش به پیشنهاد روسیه مبنی بر برگزاری نشست کشورهای پنج‌به‌اضافه یک درباره تثبیت صلح و امنیت در خلیج عربی گفته است: «به باور من مشکل امنیت در منطقه راه حل بسیار ساده‌تری دارد.»
کرافت گفته است که باید همه کشورهای عضو شورای امنیت این شهامت را داشته باشند تا ایران اشغالگر را وادار به پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود بکنند.

کرافت به نقش ایران اشغالگر در مناقشه‌های یمن، سوریه، لبنان و عراق اشاره کرده و گفته است که آمریکا همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران اشغالگر در منطقه پایان دهد. سفیر آمریکا در شورای امنیت تاکید کرده است که این کشور به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد، “حتی اگر لازم باشد به تنهایی”.

وی همچنین گفته است: «آنچه آمریکا را تبدیل به یک کشور خاص و ویژه می‌کند این است که ما به علت ایستادگی بر روی آنچه صحیح و برحق می‌دانیم، دچار واهمه نمی‌شویم.»

فؤاد فرج پور

مرکز اطلاع رسانی جبهه دمکراتیک مردمی الاحواز
WWW.ALAHWAZ.COM

About Admin

Leave a Reply

Share This