الاحوازحقوق بشر

سازمان حقوق بشر احواز از افزایش شمار بازداشت‌شدگان در احواز اشغالی خبر داد

سازمان حقوق بشر احواز (اهرو)روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای از موج جدید بازداشت‌ها عليه فعالان فرهنگى عرب احوازی خبر داد و اعلام کرد که تا کنون 5 نفر بازداشت شده‌اند.

بر اساس این بیانیه یک روز پس از بازداشت فاطمه تمیمی فعال فرهنگی عرب احوازی در بخش جراحی بندر معشور، حداقل 4 نفر دیگر از جمله مریم عامری همکار فاطمه تمیمی هم در احواز پایتخت و فلاحیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

سازمان حقوق بشر احواز اشغالی به نقل از منابع خبری‌ای در احواز پایتخت گزارش کرد که مریم عامری که بیش از 10 روز به شکل مکرر احضار و درباره فعالیت‌های فرهنگی‌اش از سوی نهادهای امنیتی در احواز پایتخت مورد بازجویی قرار گرفته بود، روز پنج‌شنبه 10 دسامبر 2020 بازداشت شد.

گفته شده که نیروهای امنیتی به منزل خانم عامری یورش برده و علاوه بر او، لپ‌تاپ، تلفن‌همراه و چند کارت حافظه متعلق به او را نیز با خود برده‌اند. تلاش‌های خانواده این فعال فرهنگی برای کسب اطلاعات درباره سرنوشت او هنوز راه به جایی نبرده و اطلاعی از مکان و شرایط نگهداری او در دست نیست.

مریم عامری دوست و همکار فاطمه تمیمی است که روز چهارشنبه در بخش جراحی بندر معشور اشغالی بازداشت شد. عامری و تمیمی قصه‌ها، لالایی‌ها و ترانه‌ها به زبان عربی را جهت ثبت تاریخ شفاهی روستا به روستا جمع آوری می‌کردند و در صفحه اینستاگرام تمیمی که بیش از 25 هزار نفر آن را دنبال می‌کنند، ذکر شده که نتایج این تلاش‌های فرهنگی در قالب مستندی 20 قسمتی آماده انتشار بوده است. مدیریت هماهنگی و برگزاری مراسم فرهنگی گرگیعان که یک جشن کودکانه است، نیز در کارنامه مریم عامری قرار دارد.

در ادامه این بیانیه آمده که همزمان یک کنشگر اجتماعی دیگر به نام ازهار آلبوغبیش به همراه دو برادر عباس و رضا در شهر فلاحیه بازداشت شدند. هر سه نفر آنها نوجوانانی زیر 20 معرفی شده‌اند و گفته شده فعالیت ازهار آلبوغبیش به کمک به فقرای شهر فلاحیه محدود بوده است.

علاوه بر این اخبار هنوز تایید نشده‌ای درباره بازداشت دو شهروند عرب دیگر هم به دست آمده که سازمان حقوق بشر احواز اشغالی وعده داد پس از تایید صحت و راستی‌آزمایی درباره آنها اطلاع‌رسانی کند.

این سازمان بازداشت فعالان فرهنگی و اجتماعی که همه فعالیت‌های خود را به شکل مسالمت‌آمیز و در چارچوب‌های قوانین موجود در جغرافیای سیاسی موسوم به ایران انجام داده‌اند، به شدت محکوم کرده و این اقدامات را «تلاشی برای منحرف کردن کنشگری مسالمت‌آمیز با هدف ایجاد بهانه برای سرکوب فعالان» توصیف کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط بازداشت‌شدگان شد.


مرکز اطلاع رسانی جبهه دمکراتیک مردمی الاحواز
Http://WWW.ALAHWAZ.COM
Https://t.me/adpffarsi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا