Home / گزارش ها / الاحواز / عفو بین الملل: جان هشت زندانی بلوچ و عرب احوازی در خطر است»

عفو بین الملل: جان هشت زندانی بلوچ و عرب احوازی در خطر است»

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک بیانیه، ضمن اعتراض به افزایش دهشتناک اعدام زندانیان متعلق به ملل غیرفارس تحت اشغال ایران طی دو ماه گذشته، از مقامات جنایتکار ایرانی خواست که فورا برنامه اعدام چهار زندانی بلوچ و چهار زندانی عرب احوازی را متوقف کنند. عفو بین‌الملل گفت که جامعه جهانی، از جمله نهادهای حقوق بشری سازمان ملل و اتحادیه اروپا، باید برای نجات جان این زندانیان فورا اقدام کنند.

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفت: «افزایش شدید اعدام‌ زندانیان بلوچ و عرب احوازی در ماه‌های اخیر به نگرانی‌های‌ جدی دامن زده است که مقامات در حال استفاده از مجازات اعدام به عنوان ابزاری برای ایجاد رعب و وحشت در میان ملل ستمدیده و همین‌طور در سراسر جامعه هستند. شمار بالای اعدام‌ها در میان زندانیان متعلق به اقوام اتنیکی و عدم تناسب این آمار با جمعیت این اقوام در ایران(جعلی) گویاترین نمونه‌ سرکوب و تبعیض نهادینه است که این ملتهای تحت ستم برای دهه‌ها با آن روبرو بوده‌اند.»

او افزود: «عفو بین‌الملل از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که با اتخاذ اقدامات منسجم، مقامات ایرانی را وادار به توقف اجرای احکام اعدامی کنند که به دنبال محاکمه‌های آشکارانه ناعادلانه و با استناد به اعترافات گرفته شده تحت شکنجه صادر شده‌اند.»

چهار زندانی بلوچ که در زندان‌های زاهدان در بلوچستان اشغالی و دستگرد در اصفهان در معرض خطر اعدام هستند، همگی مورد فهرستی طولانی از موارد نقض حقوق بشر، از جمله ناپدید‌سازی قهری، اعتراف‌گیری تحت شکنجه و محاکمه‌های ناعادلانه قرار گرفته‌اند. اسامی دو تن از آن‌ها حامد ریگی و مهران نارویی است و اسامی دو نفر دیگر به دلیل دغدغه‌های امنیتی توسط عفو بین‌الملل محفوظ نگاه داشته شده است.

سه زندانی عرب احوازی محکوم به اعدام در زندان شیبان احواز پایتخت، در احواز اشغالی، علی خسرجی، حسین سیلاوی و جاسم حیدری از روز 4 بهمن 1399، در اعتراض به شرایط‌ زندان، منع ملاقات با خانواده‌های‌ خود و تهدید دائمی به اعدام، لب‌های خود را به هم دوخته و دست به اعتصاب غذا زده‌اند. یک زندانی عرب دیگر به نام ناصر خفاجیان، از فروردین 1399 در وضعیت ناپدیدشدگی قهری به سر‌ می‌برد، و بدین ترتیب، در معرض خطر شکنجه و اعدام مخفیانه قرار داد.

بر اساس آمار مرکز عبدالرحمن برومند، از اول دسامبر سال2020 (11 آذر 1399)، مقامات آدمکش ایرانی حداقل 49 نفر را اعدام کرده‌اند و بیش از یک سوم آنها از زندانیان بلوچ بوده‌اند. از روز 19 دسامبر2020 (29 آذر 1399)، حداقل 19 زندانی بلوچ و یک زندانی عرب احوازی اعدام شده‌اند.

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفت: «وحشتناک است که دیوان عالی ایران مرتبا بر احکامی مهر تایید می‌زند که پس از محاکمه‌های به شدت ناعادلانه صادر شده‌اند. این وضعیت عملا هیچ امکان پیگیری و دادخواهی برای قربانیان نظام کیفری معیوب آن باقی نگذاشته و به ناقضان حقوق بشر، مصونیت مطلق از مجازات اعطا کرده است.»

عفو بین‌الملل با مجازات اعدام در همه شرایط و بدون استثنا مخالف است. مجازات اعدام ظالمانه‌ترین، غیرانسانی‌ترین و تحقیرآمیزترین نوع مجازات است و حق حیات که در اعلامیه جهانی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده است را نقض می‌كند.

مرکز اطلاع رسانی جبهه دمکراتیک مردمی الاحواز
Http://WWW.ALAHWAZ.COM

About Admin

Leave a Reply