Home / گزارش ها / الاحواز / موج بازداشتی های شهروندان عرب احواز اشغالي

موج بازداشتی های شهروندان عرب احواز اشغالي

احمد غافلی زاده جلیعه

منابع حقوق بشری در احواز از بازداشت تعدادی از شهروندان عرب توسط نهادهای امنیتی و ماموران اطلاعات طی روزهای گذشته خبر داده اند .
بنابر این گزارش ها سعيد فريسات یکی از شهروندان عرب ساکن کوی علوی در هفته گذشته توسط نیروهای اداره اطلاعات شهر احواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است .
این منابع می گویند ماموران اداره اطلاعات به منزل پدری آقای فریسات یورش برده و علاوه بر بازداشت او کلیه تلفن های همراه اعضای خانواده را ضبط کرده اند .
ماموران هیچ حکمی مبنی بر بازداشت این شهروند ارائه نداده و از بیان هرگونه توضیحی درخصوص اتهامات انتسابی به او سرباز زده اند .
روز سه شنبه چهارم خرداد ماه سال جاری نیز فعالان حقوق بشر از بازداشت کوتاه مدت زهرا کعبی ، عکاس مستقل و از فعالان عرب ساکن معشور خبر دادند .
بنابر گزارش ها نیروهای لباس شخصی اداره اطلاعات به منزل خانم کعبی هجوم برده و با رفتاری خشن موجب هراس و وحشت خانواده او شده اند .
یک منبع مطلع درباره بازداشت خانم کعبی گفته است : « ماموران به بهانه نداشتن مجوز رسمی عکاسی ، موبایل ، دوربین عکاسی و کامپیوتر زهرا کعبی را ضبط کرده و در ابتدا او را به مکانی نامعلوم منتقل کردند .
زهرا کعبی از مادران کشته شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ درشهر های محمره و معشور عکس گرفته است و احتمال دارد بازداشت او به این دلیل بوده باشد . »
به گفته این منبع آگاه این عکاس ۳۵ ساله ساعاتی بعد آزاد شده است اما وسایل او در اختیار اداره اطلاعات قرار دارد .
زهرا کعبی یکی از عکاسان احواز اشغالی است که در مستند سازی مکان های تاریخی و باستانی و آسیب های ناشی از جنگ ایران اشغالگر و عراق در مناطق عرب نشین نقش مهمی داشته است .
او عکس ها را عموما در صفحه شخصی اینستاگرامش منتشر می کند .

مرکز اطلاع رسانی جبهه دموکراتیک مردمی الاحواز

http://WWW.ALAHWAZ.COM

About Admin

Leave a Reply

Share This