حقوق بشر

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی آمار جهانی اعدام را افزایش داد

سازمان عفو بین‌الملل گزارش داد تعداد اعدام‌ها در سراسر جهان طی سال ۲۰۲۳ به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۵ رسید که دلیل این افزایش، تعداد بالای اعدام‌ها در زندان‌ها توسط جمهوری اسلامی بوده است.

در این گزارش آمده است که در سال گذشته میلادی اعدام‌ها افزایش ٣٠ درصدی داشته و در سراسر جهان هزار و ۱۵۳ نفر اعدام شدند که سهم جمهوری اسلامی در آن، اعدام ۸۵۳ تن بوده است.

همچنین در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۲۳ میلادی، جمهوری اسلامی ۲۴ زن و پنج کودک مجرم را اعدام کرد و بیشتر اعدام‌شدگان در جغرافیای موسوم به ایران ، از ملت بلوچ بودند.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر نیز با انتشار گزارش ویژه سال ۲۰۲۳ خود اعلام کرد جمهوری اسلامی در این سال، آزادی بیان مردم در جغرافیای موسوم به ایران را بیش از پیش محدود و سرکوب زنان و شکنجه و اعدام را شدیدتر کرده است.

در بخشی از آن گزارش افزایش تبعیض و خشونت علیه اقلیت‌های قومی، مذهبی، جنسی و سایر «گروههای به حاشیه رانده شده» را سیستماتیک ارزیابی شده است.

عفو بین‌الملل اعلام کرد سرکردگان جمهوری اسلامی از مجازات اعدام به عنوان “ابزاری برای سرکوب سیاسی” استفاده می‌کنند و تعداد اعدامها در سال گذشته در جغرافیای ایران جعلی افزایش یافته و محاکمه‌ها ناعادلانه بوده است.

مرکز اطلاع رسانی جبهه دموکراتیک مردمی احواز

https://ALAHWAZ.COM
https://t.me/adpffarsi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا