Home / گزارش ها / الاحواز / بیانیه احزاب و تشکل‌های سیاسی آزربایجان جنوبی در خصوص قیام تاریخی دوم مرداد ۱۴۰۰

بیانیه احزاب و تشکل‌های سیاسی آزربایجان جنوبی در خصوص قیام تاریخی دوم مرداد ۱۴۰۰

ملت تورک آذربایجان و وجدانهای بیدار جهان:

ملت تورک آزربایجان علی الخصوص شیرزنان و دلیرمردان تبریز در 2 مرداد 1400 (24 ژویه 2021) با خروش و خیزشی کم‌ نظیر بار دیگر ثابت کرد که با اراده ملی خود می تواند تمامی معادلات سیاسی و محاسبات امنیتی را برهم بزند. ملت تورک آذربایجان، به رغم تمامی کارشکنی‌ها، ترفندها و فشارهای سرویس های اطلاعاتی – امنیتی ایران، توانست با شکستن حصار سفت و سخت امنیتی نیروهای سرکوبگر، ضمن حمایت از مبارزات به حق ملت مظلوم عرب الاحواز، بار دیگر حقوق پایمال شده خود را فریاد بزند.

آنچه در دوم مردادماه، در خیابان‌های تبریز به وقوع پیوست، در درجه اول تبلور اتحاد ملت آذربایجان، اعم از کنشگران سیاسی – مدنی و احزاب – تشکل‌های سیاسی، بود و در درجه دوم گام مهمی بود در تثبیت اتحاد استراتژیک دو ملت بزرگ تورک آذربایجان جنوبی و عرب الاحواز. اتحادی که بی‌شک پایه‌های تمرکزگرایی و تمامیت‌خواهی را به لرزه درآورد و نویدبخش آینده‌ای متفاوت برای این دو ملت قهرمان گردید.

ما احزاب و تشکل های سیاسی امضا کننده این بیانه، ضمن تشکر و قدردانی از ملت تورک آزربایجان جنوبی که با حمایت از مبارزات برحق ملت عرب الاحواز و با بیان دردهای مشترک خود و ملت عرب، بنیان‌های فاشیسم تمامیت‌خواه را به لرزه درآوردند، از هر دو ملت بزرگوار می‌خواهیم که مبارزات و اعتراضات خود را تا زمان حصول نتیجه نهایی و ریشه‌کن شدن هرگونه تبعیض، تمامیت‌خواهی، مرکزگرایی ادامه‌دهند. بدیهی است که نحوه تداوم این مبارزات و اعتراضات به صلاحدید و تشخیص فعالان ملی و بر مبنای شعور جمعی رقم خواهد خورد.

ما همچنین، ضمن محکوم نمودن تمامی دستگیری‌های غیرقانونی اخیر، خواستار آزادی سریع ، بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان می باشیم. لازم به ذکر است که در صورت عدم آزادی فوری تمامی دستگیرشدگان، ملت تورک آذربایجان در حمایت از فرزندان دربند خویش به اعتراض برخواهد خاست.

پاینده باد مبارزات آزادی خواهانه و اتحاد ملل تحت ستم در ایران

اتحادیه دمکراتیک ترکهای آزربایجان جنوبی
تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (دیرنیش)
جبهه آزادی (گاماج)
حرکت بیداری ملی آذربایجان جنوبی(GAMOH)
جنبش دانشجویی آزربایجان- آذوح
حزب استقلال آزربایجان جنوبی
حزب دمکرات آذربایجان جنوبی(GADP)
حزب لیبرال دموکرات آزربایجان جنوبی (GALDP)
حزب مرکزی آزربایجان (AMP)

About Admin

Leave a Reply