ب: ملل تحت ستم

تحصن اهالی روستای زرشوران تکاب مقابل معدن طلای زرشوران

اهالی روستای زرشوران شهرستان تکاب(تیکان تپه) آذربایجان روز سه شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۳ در اعتراض به تاراج معدن طلای این روستا و فقر و بیکاری اهالی روستا، در ورودی مجتمع معدنی طلای زرشوران تحصن کردند.

ادامه مطلب

در این تحصن که همراه با خانواده‌های اهالی روستای زرشوران و حضور ماموران نیروی انتظامی برگزار شد، اهالی روستا پس از ۱۲ ساعت تحصن و طرح درخواست‌های خود و وعده همکاری و جذب اهالی روستا توسط مسئولان مجتمع، به تحصن خود پایان دادند.

به گفته منابع محلی، مهمترین اعتراضات و مطالبات اهالی این روستای غنی اما محروم آذربایجان بدین شرح بود؛ «بیکاری جوانان روستا با وجود فعالیت معدن و کارخانه مجموعه طلای زرشوران در چند قدمی روستا و روی زمین های اهالی روستای زرشوران، اعتراض به جذب افراد معرفی شده توسط “حسن همتی” نماینده فعلی شهرستان تیکان تپه، اعتراض به امنیتی شدن فضای کارخانه و مجموعه طلای زرشوران.»

لازم به ذکر است، چندی پیش فایلی صوتی از «حسن همتی» نماینده هوادار گروههای افراطی کُردی منتشر شد که در آن وی، مهندس باوند مدیرعامل وقت طلای زره شوران را تهدید می کند کسانی را که وی با آنان مخالف است را اخراج کند و افرادی را که وی پیشنهاد می کند را به جای آنها منصوب کند.

لازم به ذکر است، دو معدن طلای زره شوران و آق دره (آغ دره) که بزرگترین معادن طلای خاورمیانه هستند، در شهرستان تیکان تپه آذربایجان قرار دارند.

همچنین در این شهرستان بیش از ۸۰ معدن سنگ فعال وجود دارد. با این وجود در نتیجه سیاست های تورک ستیزانه و استعمارگرانه حکومت مرکزی ایران، تیکان‌تپه به یکی از محروم ترین شهرستانهای ایران بدل شده است و مردم آن با فقر، بیکاری و مهاجرت دست به گریبان مانده اند.

مرکز اطلاع رسانی جبهه دموکراتیک مردمی احواز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا